Deze vaak historische glasblazerijen geven een goede indruk van hoe glas vroeger en ook nu nog steeds gemaakt werd en wordt. Hier komt een groot gedeelte van het beroemde Zweedse designglas vandaan. Glas is één van de belangrijkste exportproducten van Zweden.
De glasblazerijen zijn eigenlijk een soort openluchtmusea. De werkplaatsen zijn het hele jaar voor bezoekers geopend. Je kunt zien hoe glas gemaakt wordt, glas kopen in één van de glaswinkels en de lokale glastentoonstellingen bezoeken om meer te weten te komen over het product en de bijzondere kunst van het glasblazen.
Het kwalitatief hoogstaande glas uit het Glasriket is bij veel kenners beroemd en wordt dan ook overal in de wereld verkocht. In de outletshops ter plekke krijg je automatisch 20% korting op de producten en vaak kom je er zeer voordelige aanbiedingen tegen.
Hyttsill: een traditionele feestavond
Een ‘hyttsill’ is een historische feestavond volgens een oude traditie die dateert uit de 18e eeuw en wordt gehouden in één van de glasblazerijen. Er wordt een traditioneel menu geserveerd met veel haring, en ook de alcoholische versnapering ontbreekt niet. En behalve dansen op historische muziek mag je op een ‘hyttsill’ proberen om zelf iets van glas te blazen.