Fem tusen år
Jordbrukslandskapet på den sørlige delen av Öland er nesten like flatt som en pannekake. I gamle dager var jorda delt inn i mindre stykker der noen arealer ble dyrket, mens andre sjønære jordlapper ble brukt som beiteområder for sauer og storfe. Området bærer spor av nesten 200 landsbyer som står på rett linje etter hverandre ved veien. Alle byene ble altså bygget i henhold til strenge regler.
Her fås et genuint innblikk i bosettinger og hva generasjoner av bønder har måtte gjøre for å overleve gjennom 5000 år. Områdene kalles Alvar (Alvaret), og noe av det karakteristiske er at de har et svært tynt lag med matjord som ligger oppå et grunnfjell av kalkstein. Det største området heter Stora Alvaret, og består av en stor slette der verken trær eller busker kan slå rot. Ved første øyekast kan det se vilt og naturlig ut, men formene i landskapet er et direkte resultat av husdyr som har gått på beite. Det finnes noen svært sjeldne arter innen flora og fauna i dette menneskeskapte miljøet, blant annet 32 ulike arter orkidéer.
Det du skal være på utkikk etter her, er de langstrakte slettene, byene som står på rett linje, sjarmerende vindmøller og koselige bondegårder.