Pienet onkijat

Oletteko koukussa kalastusharrastukseen? Ruotsi tarjoaa tällaiseen lomanviettoon erinomaiset edellytykset. Esimerkiksi vain 140 kilometriä Tukholmasta pohjoiseen, Dalälven-joen alajuoksulla, sijaitsee Älvkarlebyn kalastajakylä ja leirintäalue - ja jo näin läheltä löytyy runsaasti lohia ja meritaimenia keskellä loma-Ruotsia.

Yhden päivän kalastuslupa koko perheelle maksaa vähemmän kuin kilo tuoretta lohta - ja kukapa tietää, vaikka joku onnistuisi pyytämään jättivonkaleen!

Lapset viihtyvät erinomaisesti veden äärellä. Kalojen koko ei ole lapsille niinkään tärkeää – kunhan kaloja vain on runsaasti. Jännitys ja riemunkiljahdukset heidän saadessaan ensimmäisen kalasaaliinsa on unohtumaton. Ruotsissa on noin 37 eri kalalajia, ja lapset voivat kalastaa mm. ahvenia, särkiä ja karppeja lähes kaikkialla maassa.

Varaa online VisitSwedenin yhteistyökumppaneilta

Varaa matkapaketteja
Family vacation

Mainos:

A part of the official gateway to Sweden